13.12.2018 - Konsultacje dla rodziców 24.12.2018 - 01.01.2019 – Zimowa przerwa świąteczna

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole

Nasza szkoła przystąpiła w maju tego roku do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W jego ramach otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 15 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej.

NPRCz to program rządowy, który zakłada rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Dzięki staraniom naszych pań z biblioteki do szkoły dotarły już książki zakupione z tego funduszu. Część z nich została już opracowana i wypożyczona. Pozostałe są sukcesywnie opracowywane i wkrótce także trafią do Waszych rąk.

Przystąpienie do programu wiązało się z obowiązkiem podjęcia wielu różnorodnych działań promujących i wspierających rozwój czytelnictwa wśród młodzieży. Realizowanie zadań związanych z NPRCz trwało w naszej szkole od maja do końca grudnia tego roku.

        Prace plastyczne uczniów klasy IV.jpg  Quiz literacki 2.jpg

W ostatnim czasie z inicjatywy nauczycieli biblioteki zostało zorganizowane spotkanie autorskie z panem Markiem Stokowskim - pisarzem, poetą, autorem humoresek poetyckich, książek popularnonaukowych i edukacyjnych poświęconych zakonowi krzyżackiemu i jego zamkom, wieloletnim pracownikiem Muzeum Zamkowego w Malborku. Uczestnicy spotkania najpierw zapoznali się z dorobkiem pisarskim autora, a następnie uczestniczyli w twórczych warsztatach rozwijających wyobraźnię i kreatywność uczniów. W grudniu zostały także pokazane efekty projektu edukacyjnego zrealizowanego przez uczniów naszej szkoły pod hasłem „Książki i my”. Wszyscy możemy podziwiać wyeksponowane na wystawie projekty okładek do książek ze szkolnej biblioteki. Natomiast młodsi uczniowie wykonali prace plastyczne inspirowane ulubionymi baśniami i legendami. W ostatnich dniach odbyły się literackie quizy dla uczniów klasy VII oraz II i III klas gimnazjalnych, a także gry i zabawy edukacyjne dla młodszych czytelników z klas I i IV. Dzieci i młodzież miały okazję wykazać się znajomością książek, ich autorów i dziejów książki na przestrzeni wieków.

         4 Spotkanie autorskie z p. Markiem Stokowskim.jpg  3 Spotkanie autorskie z p. Markiem Stokowskim.jpg

W realizację NPRCz zaangażowało się wielu uczniów i nauczycieli, którzy swym udziałem wsparli pracę nauczycieli biblioteki. Czytelnicy chętnie uczestniczyli we wszystkich tych przedsięwzięciach, a co najważniejsze przyniosły one pozytywne rezultaty: zachęciły do sięgania po książki, pokazały, że warto czytać, a biblioteka jest miejscem, gdzie można ciekawie spędzić czas.